Wednesday, October 3, 2012

Kineski kredit za 160 kilometara autoputa

 

Većim delom od 850 miliona evra koje će država pozajmiti od kineske Eksim banke biće građene deonice autoputa Obrenovac-Ub i Lajkovac-Ljig, oko 50 kilometara, kao i 110 kilometara autoputa Pojate-Kruševac-Kraljevo.
Kinezi traže da gradnju vode njihove firme
Država računa da na te deonice neće potrošiti sav novac, već će deo koji pretekne da utroši na izgradnju novih puteva. Koliko bi para moglo da ostane od 850 milina evra znaće se tek kada autoput bude gotov jer troškovi zavise od predela u kome se gradi.

- Ako se gradi u ravničarskom kraju, na nasipu visine od 2,5 metra koji je neophodan zbog podzemnih voda, za kilometar autoputa potrebno je tri do 3,5 miliona evra. U brdsko-planinskom predelu troškovi rastu i za kilometar puta potrebno je pet do šest miliona evra. Najskuplje je praviti put kroz klisure jer onda samo za jedan kilometar troškovi mogu da dostignu i 15 miliona evra - kaže Miodrag Jocić, državni sekretar ministarstva građevine. Prema Jocićevim rečima, za koridor 11 biće utrošeno oko 300 miliona evra, dok je teško proceniti koliko je novca potrebno za deonice Obrenovac-Ub i Lajkovac-Ljig.
 
Šta će se graditi
Deonica   Kilometara
Obrenovac-Ub 25
Lajkovac-Ljig 25
Pojate-Kruševac-Kraljevo 110
 
Kineska Eksim banka uslovila je odobravanje kredita time da kineska operativa vodi radove, ali su se složili da u radovima učestvuje 50 odsto domaćih firmi.
- Sad smo u fazi pregovora s pet kineskih korporacija, ali zasad samo postoje pisma o namerama. Računamo i da će u gradnji učestvovati 50 odsto domaće operative. Za taj posao bi mogle da budu zainteresovane firme poput “Planuma”, “Puteva Užice”, “Energoprojekta” - kaže on.

Kolika će biti kamata na kineski kredit još nije dogovoreno, ali stručnjaci ocenjuju da neće biti značajno viša nego dosad. Kineska Eksim banka je Srbiji od 2009. odobrila oko 650 miliona dolara kredita, uz kamatu između dva i tri odsto. 

Marijana Krkić | 30. 09. 2012. - 02:00h | Foto: E. Čonkić  BLIC.RS

No comments:

Post a Comment